Elektrik Montajı

Elektrik Montajı

Elektrik kabloları, binalarda ve diğer yapılarda kablo tesisatı, anahtar, kanal, devre kesici, aydınlatma ve diğer cihazları monte eden, tamir eden ve bakımını yapan elektrikçiler tarafından yapılır. Elektronik olarak kontrol edilen sistemler için bakım hizmetleri sağlamak için elektronik bilgisine ve sorun giderme becerilerine ihtiyaçları var. Her türlü elektronik uygulamada yeterlilik, elektrik, iklim kontrolü, güvenlik ve iletişim dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanıldığından önemlidir.

 Bir elektrikçi temel kablo devrelerini tamamlamak için inşaat alanında kullanılan çeşitli yöntem ve uygulamaları takip ederek planları, planları ve eskizleri okur ve yorumlar. Elektrikçiler, modern inşaat projelerinde yer alan artan sayıda elektronik ekipmanı kurmak ve bakımını yapmak için elektroniği anlamalıdır. Trendlere ve yeni teknolojilere ayak uydurmak ve teknik becerileri geliştirmeye devam etmek işin önemli bir parçasıdır.

 Elektrik Montajının Temelleri

 Çeşitli amaçlara yönelik binaların veya yapıların montajı veya yeniden inşası sırasında gerçekleştirilen ve elektrik tesisatı ve elektrik ekipmanlarının kurulumunu gerektiren özel inşaat işleridir. Elektrik kabloları üstten geçen enerji hatları, kablo hatları, akım kabloları veya iç kablolar olabilir. Elektrikli ekipmanlara örnek olarak elektrikli makineler, dağıtım merkezleri ve kontrol konsolları verilebilir.

 Genel inşaat işi ile zaman içinde çakışan ilk aşama, elektrik teçhizatının ve elektrik montajı için yapıların müteakip bağlanması için yapı elemanlarına bağlantı elemanlarının veya ek parçaların yerleştirilmesini içerir.

 Ayrıca, binanın temellerinde ve katlarında elektrik tesisatı borularının montajını, prizler ve anahtarlar için duvar prizlerinin montajını içerir. İlk etapta, elektrik teçhizatı ve kablolama yapılarının ön montajı, kablo kanalı bölümlerinin imalatı, aydınlatma ve diğer devreler için tel ve kabloların tahtaya bağlanması özel olarak donatılmış elektrik tesisatı prefabrik mağazalarında şantiyeden uzağa yapılır.

 İkinci aşamada, elektrik ekipmanı ve kablo tesisatı yapıları inşaat sahasına taşınır, planlanan yerlere kurulur ve monte edilir. Ayrıca, kablolar ve teller döşenir ve monte edilen elektrikli ekipmana bağlanır. Elektrik tesisatı işi, kurulu ekipman çalıştırıldığında ve ayarlandığında tamamlanır. Bu konuda en karmaşık iş, elektrikli sürücüler için röle korumasının ve otomatik kontrol sistemlerinin ayarlanmasıdır. Elektrik tesisatı işi, genel amaçlı inşaat makinelerinin, örneğin asansör kamyonlarının, vinçlerin, kamyon vinçlerinin ve özel elektrik tesisatı makinelerinin, cihazlarının ve aletlerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

 Elektrik tesisatı işinin ileri sanayileşmesindeki ana eğilimlerden biri, örneğin elektrikli sürücü kontrol istasyonlarının ve şehir trafo merkezlerinin odaları gibi büyük ölçekli elektrik mühendisliği tesislerinin kullanılmasıdır. Bu tür tesisler tamamen kurulmuş ve ayarlanmış elektrikli ekipmanla sanayi tarafından teslim edilir. Bu durumda, elektrik tesisatı işleri bu tesislerin kurulmasına ve tesislerin harici güç şebekelerine bağlanmasına indirgenmiştir.

 

 

Elektrik Montajı