Alarm Sistemleri Kurulumu

Alarm Sistemleri

Güvenli yaşam ve çalışma alanlarının sağlanması için gereken ilk şartlardan biri de alarm sistemleridir. Sistemin alarm montajı ve alarm kurulumu profesyonel şirketler tarafından yapılmalıdır. Alarm sistemi kurulmadan önce uygun bölgeleri saptamak için keşif yapılmalıdır. Çünkü her yapının elverişli alanları farklıdır.

 Alarm sistemlerini nerede kullanacağınıza siz karar verebilirsiniz. Sisteme bağlı şifrelerle gerektiği zaman aktif ve pasif hale getirebilirsiniz. Alarm izleme ve yönetim merkezinden günlük, haftalık ve aylık raporlar alabilirsiniz. Hatta sistemlerin IOS, Android ve Windows tabanlı cihazlara yüklenebilmesi sayesinde sistem kontrolü yapabilirsiniz.

 Alarm sistemleri oldukça donanımlı teçhizatlardan oluşmaktadır. Bu ekipmanları alt başlıklarda gruplayabiliriz.

 Alarm Sistemi Ekipmanları

 Alarm sistemi kurulum esnasında kullanılan parçalar şunlardır:

 Alarm Paneli

 Tuş Takımı

 Harici ve Dahili ( Siren )

 Manyetik Kontak

 Gaz Duman Isı Dedektörleri

 Alarm paneli

 Alarm sistemlerinin merkezi alarm panelleridir. Alarm durumlarında algıladığı sinyalleri gereken tüm noktalara iletir. Siren ve dedektör bu panele bağlanarak alarm sistemleri mekanizmasını oluşturur. Kullanılacak dedektör sayısına göre bağlanacağı alanlar değişkenlik gösterir.

 Tuş Takımı

 Alarm paneli ile iletişimi sağlar. Bu panel ile sistemi devreye sokabilir ve devre dışı bırakabilirsiniz. Hatta sistemi programlayabilirsiniz.

 Siren ( Harici ve Dahili )

 Alarm durumlarinda, çevreye yüksek sesle uyarı veren sistemdir. Bunlar harici ve dahili olmak üzere iki çeşitte bulunmaktadır. Harici siren, dışarıdan görülebilecek bir alan belirlenip oraya monte edilir. Görülebilir şekilde yapılmasındaki amaç caydırıcılığı arttırmaktır. Görülebilir sirenin kablo bağlantısı kesilse bile, aküsü devreye girip içeriden çalmaya devam eder.

 Manyetik Kontak

 Sistemin kurulu olduğu yere giriş risklerinin bulunduğu kapı ve pencerelere takılır. Bu dedektörlerin kablolu ve kablosuz olmak üzere iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bulunduğu heryerin açılması halinde, alarm paneline durumu bildirecek ve alarm devreye girecektir.

 Gaz ve Duman Isı Dedektörleri

 Gaz veya duman yoğunluğu olduğu zaman durumu algılar ve sisteme haber iletir. Bu dedektörler, sistem çalışmadığı zamanlarda bile aktif olarak çalışır.

 Sistem Kurulum Aşamaları

 Sistemin kurulacağı yer için keşif yapılır.

 ▪ Alarm kontrol panelinden tüm ekipmanlara kablo çekilir.

 ▪ Montaj işlemi yapılır. Dedektörler bağlandıktan sonra alarm paneli bağlanır.

 ▪ Bağlantı sonrası programlama işlemi yapılır.

 ▪ Programlama bittikten sonra oluşturulan sistem test edilir. Bütün sistemlerin çalışabilirliği kontrol edilir.

 

Alarm Sistemleri Kurulumu